خانم ها و آقایون محترم!

 

 

خیلی وقتا توی روابطی که با نزدیکانمون داریم، حواسمون نیست یا نمی دونیم که داریم مورد نوعی از آزار و اذیت واقع می شیم.

 

خیلی ها هستن که به بهانه اینکه چاره ندارن، تحمل می کنن.

 

خیلی ها هم هستن که خودشونو می زنن به کوچه علی چپ که نمی دونن دارن مورد آزار و اذیت واقع می شن.

 

من یه چارتی درست کردم،یعنی بیشتر ترجمه است از یکی از صفحه های یکی از کتابای درسیم، که به بعضی از انواع آزار و اذیت اشاره ای کرده.

 

 

 دلیل اینکه حالا دارم این مسئله رو تو این مجال بهش اشاره می کنم اینه که این چند وقته و لابد خیلی قبل تر از اون تو وبلاگایی که می خوندم می دیدم که فردی به راحتی از اینکه مورد آزار و اذیت قرار گرفته حرف می زنه، بی اونکه بدونه مورد آزار و اذیت واقع شده، حتی از طرف عزیز ترین فرد زندگیش.

 

با خوبی و خوشی و لودگی هم ازش حرف می زنه. و بعد هم اشاره ای می کنه که طرف بهش توهین کرده و یا دست روش بلند کرده و ...و ...و ... و ده دقیقه بعد هم با این آدم رفته تو یه تخت خوابیده.

 

 

دوستان! اگه کسی دیگری رو مورد آزار و اذیت قرار بده، این ماجرا رو باید جدی گرفت( حتی اگه یه بار پیش اومده باشه)ُ باید رفتارش رو مورد بررسی قرار داد و رفت مشاوره و وادار کرد اون فرد رو که کمک کارشناسی و مشاوره بگیره. همینجوری ولش کنیم خودش خوب نمی شه.

 

 

این ها سه تا از خصوصیات روابط توام با آزار و اذیت هستن:

 

v      آزارو اذیت انجام می شود برای اینکه فردی کنترل فرد مقابل را به دست  بگیرد و ایجاد عدم تعدل در قدرت بکند. 

 

v      سلامت و رفاه فردی که مورد آزار و اذیت قرار می گیرد به هیچ وجه توسط فرد آزار دهنده در نظر گرفته نمی شود. 

 

v      آزار و اذیت مدام بیشتر و شدید تر می شود و فواصل اتفاقات آزار دهنده کمتر می شود.

 

 

 یه نگاهی به این چارت بندازین:

 

مصادیق آزار و اذیت جسمی:

 

سیلی زدن، ضزبه زدن، محکم گرفتن، نیشگون گرفتن، پرت کردن، مو کشیدن، پیچاندن مچ، لگد زدن، مشت زدن، با اجسام مختلف ضربه زدن، ریختن مایعات داغ بر روی بدن فرد، با ریسمان بستن به جایی، با سیگار سوزاندن، بر روی کسی با لگد رفتن، تیغ کشیدن، با چاقو مجروح کردن  یا تیر اندازی کردن.

 

آزار و اذیت جسمی همچینین شامل ممانعت از برخورداری افراد از امکانات پزشکی ، دارو، صندلی چرخدار، غذا و مایعات، خوابیدن، ایجاد و حفظ بهداشت فردی، و به زور خوراندن الکل و به زور وادار به مصرف مواد محدر نمودن، می شود.

 

 

 

 

مصادیق آزار و اذیت روانی و احساسی:

 

 

ترساندن، تهدید به آزار و اذیت کردن، تهدید به آدم دزدی، خوار و خفیف کردن لفظی دیگری، تهدید کردن با مشت گره کرده، تهدید به اخراج فرد از کشور( وپژه مهاجرانی که توسط همسرانشان به کشوری برده شده اند)، تهدید به خودکشی، از منزل بیرون کردن، ممانعت از بهره مندی از خدمات پزشکی، گرفتن اعتماد به نفس دیگران با انتقاد های مدام از آنها،آزار و اذیت حیوانات خانگی و یا تخریب اموال، خواندن افراد با اسامی تحقیر کننده، ممانعت ازبرقراری ارتباط و ملاقات فرد با افراد خانواده و یا دوستانش، ممانعت از دیدار فرزندان با هر یک از والدینشان، بازخواست کردن، و بی اجازه وارد املاک افراد و یا محل سکونت آنان شدن. 

 

 

مصادیق استثمار مالی:

 

 

تلاش برای وابسته نمودن مالی هر چه بیشتر افراد با کنترل درآمد خانوار، ممانعت از دسترسی به پول، ممانعت از بهره مندی از منابع مالی به شرطی که فرد از فعالیت هایی از قبیل تحصیل محروم شود، ممانعت از اشتغال،آزار و اذیت در حین کار و توضیح خواستن در مورد پول خرج شده.     

 

 

 

 

مصادیق آزار و اذیت جنسی:

 

 

برقراری ارتباط جنسی نا خواسته که منجر به تجاوز جنسی می شود چه برای افرادی که به عقد ازدواج هم در آمده اند و چه رابطه خارج از ازدواج دارند، برقراری ارتباط جنسی به زور و بعد از کتک زدن، تعرض و کتک زدن اندام های جنسی، انجام اعمال وحشیانه، تقاضای اعمال جنسی که فرد مقابل آنها را تحقیر کننده و خوار کننده می یابد، اجبار به تن فروشی، انجام عمل جنسی بدون پیشگیری، دستمالی کردن، برقراری رابطه جنسی با اطفال و استفاده از پورنوگرافی.

 

 

 پس از دوست داشتن نیست که کسی پدر ما رو در می یاره.

 

این آدم یا مریضه و باید بره خودشو معالجه کنه. من و شمایی هم که مورد آزار و اذیت واقع شدیم باید برای رفع اثرات مخرب آزار و اذیت بریم مشاوره از یه فرد متخصص بگیریم.

 

یا اینکه خودشو می زنه به مریضی که بازم باید بره یه جور مشاوره دیگه بگیره. که البته قبلش یه زندان هم باید بره و دوران مجکومیتش رو طی کنه.

 

کسی به ما تضمین نداده که هزار بار دنیا می یایم و هر بار هم قراره که صدو بیست سال زندگی کینم.

 یه روز و یه لحظه و یه ساعت از زندگی ما خودش کلی می ارزه.  

 

هر کی هم باید خودش حواسش به خودش باشه.  

 

ستم کشیدن و بدبختی رو تحمل کردن اتفاق خوبی نیست و ما رو به صورت یه آدم مقدس شهید با هاله ای از نور نقره ای دور سرمون در نمی یاره.

 

 

 آدمی که مور آزار و اذیت واقع می شه و در جهت رفع مشکل جلو نمی ره، و اجازه می ده که رفتار خشونت آمیز از هر نوعی که هست تکرار بشه چطور ی می تونه تو آیینه به خودش نگاه کنه؟

 

 

یا بچه عزیزمون چه فکری می کنه از حالا تا ابدیت وقتی که می بینه ما مورد آزار و اذیت واقع می شیم بی اونکه دنبال راهی برای خروج از از این وضعیت باشیم؟ بچه ای رو که دوست داریم داریم بهش چه الگویی می دیم؟

 

 

 

 ما مسئول خودمون هستیم. و همینطور عزیزامون.

 

 

 

 

/ 11 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ياس

http://www.persianpetition.com/sign.aspx?id=68641c1a-bc7a-4d69-b1de-4b1d313d5555

نفرآخر

يه کم زياد بود وستاش يه بار خوابم برد. يه بارم رفتم دستشويی برگشتم يادم رفت کجا بودم. يه بارم خوندم هيچی نفهميدم ... راستی يه سوال؟ چارت يعنی چی؟

Madam Tea

Thank you very much Naarenj jaan.. violence is number one concern.. in every form and fashion.. mamnoon ke in raahnamaa ro post kardi.

شهره

مرسی ...ولی همه فکر میکنن که خودشون میدونن..منهم مطلبی رو همین چند وقت پیش به بچه هایی اختصاص دادم که بهشون تجاوز میشه و چند نفری شاید با خوندنش یادشون افتاد که چنین چیزی هست . حالا امیدوارم که کامنتهای بعدیت کمی امیدوار کننده تر باشه. چون اینجوری که بوش میاد حال و حوصله خوندن اینجور چیزا در این بلاگستان ایرانی کمه ...سبز باشی.

رهي

نارنج جان مصاديق ايرانی قضيه شکل خيلی پيچيده تری داره ....و بحث مشاور و مشاوره گرفتن هم که حداکثر در حد يه مد در سطح بعضی خانواده ها که می دانند برای حل هيچ مسئله ای نزد مشاور رفته اند مطرح وبس. و کو اون مشاورهای سالم روان تو ايران؟ ولی به هرحال ممنون از زحمتی که کشيده ای حداقلش همين صحبت هايی که حول اين مسائل مطرح ميشه

زن روزنامه نگار

نارنج عزیز چه مطلب خوبی نوشته یی . خیلی خوبه که این مسایل بازگو بشه تا اونهایی که تحت آزار و اذیت قرار گرفته اند و جرات یا آگاهی ندارند که با یک مشاور حرف بزنند ، بدانند که این اقدام لازم است.

فرهاد

با رهی موافقم.

احسان

متن جالبی بود..................................