من؟ زن مهاجری ام از خاورمیانه در امریکای شمالی که عادت دارم مدام به اخبار گوش بدهم.

 

من؟ زن مهاجری ام از خاورمیانه در امریکای شمالی که درک درستی از عکس قلب قرمز روی شورت هایی که در قسمت مردانه فروشگاه ها در ماه فوریه یافت می شوند،  ندارم.

 

من؟ زن مهاجری ام از خاورمیانه در امریکای شمالی که وقتی با دوستان سازمان عفو بین الملل می روم و فیلم Stop Violence Against Women را می بینم از گوشه چشمم می بینم که دوستان از گوشه چشمشان دارند من را می پایند.

 

من؟ زن مهاجری ام از خاورمیانه در امریکای شمالی که اکثر دوستان غیر ایرانی ام به من لقب شورشی داده اند. و نمی توانم توی دلم از این لقب ذوق نکنم. که نمی توانم این ذوق را توی خانه نشان بدهم. که باید آن را به بدبختی قایم کنم. و شب ها آن لقب را در بیاورم و یواشکی خوشحالی کنم. مثل همانوقت ها که گل هایی را که لئو به من می داد از ترس مامی، شب ها از کمد در می آوردم و بو می کردم. و ساعت پنج و چهل و پنح دقیقه صبح می گذاشتمشان توی کمد، پشت مانتوهای بلند که آویزان بودند. حالا اما، این را ساعت یازده و نیم- دوازده شب می گذارمش توی کمدم.

 

من؟ زن مهاجری ام از خاورمیانه در امریکای شمالی که وقتی توی دانشگاه داشتند تبلیغ نمایش Vagina Monologue را می کردند، آن استاد حرامزاده لزبین، من را مسئول غرفه تبلیغات و فروش شکلات های محصول کارخانه نستله کرد که به شکل اعضای بدن زن ها ساخته شده بودند. آن روز یک روز سرد در فوریه 2003 بود.

 

من؟ زن مهاجری ام از خاورمیانه در امریکای شمالی که وقتی هوا خوب است و موهایم در اثر رطوبت هوا وز نکرده اند و آسمان آبیست، و در پیاده روی جلوی یک کافه، در ساعت نهار نشسته ام و کتاب می خوانم و چایی می خورم، یاد آهنگ " زیر درخت سنجد ... " می افتم. دست خودم که نیست. ناخود آگاه است.

 

من؟ زن مهاجری ام از خاورمیانه در امریکای شمالی که گاهی اوقات دوستانی از جهان اول از من می پرسند که آیا در ایران هم زن ها را با بریده شیشه ختنه می کنند. با احتیاط هستند و مودب. بدشان هم نمی آید که این طور باشد. چون برایشان جالب است. چون می خواهند یکی برایشان از این تجربه عجایب حرف بزند. این که من و ما ختنه شده باشیم مهم نیست. اینکه زنان ختنه شده قرن بیست و یکم چه  می کشند مهم نیست. اینها یک سوژه می خواهند برای نوچ نوچ گفتن. اینها یک چیزی می خواهند که به این آرامش بی تزلزل نشستن زیر آفتاب با عینک آفتابی و سرخ و کک و مکی شدن سینه هایشان اندکی چاشنی بدهد. اینکه به این داستان گوش کنند و نمونه اش را جلوی رویشان ببینند مهم است. اینکه بتوانند جمله:" ! That's too sad "را در جای خودش به کار ببرند.

 

 

 

من؟ زن مهاجری ام از خاورمیانه در امریکای شمالی که تازگی ها دلم می خواهد یک لگد محکم به این امریکای شمالی و همه پدیده هایش و همه مختصاتش و همه خوبی هایش و استواری هایش و نظمش و موهای مرتب آدم هایش و لبخند آدم هایش و خیابان های تمیزش که هیچ لامپ شکسته ای ندارند، و پوسترهای تبلیغاتی اش بزنم.

 

یک لگد خیلی محکم.

 

 

 

 

 

 

 

 

/ 20 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
mahnaz

شورشی به سبک غربی ولی همين قدر هم غنيمته.

GhazalVar

با اينکه هنوز نزدی ولی دل من خنک شد

مظاهرشهامت

نه جانم این کار را نکن .تو خاورمیانه هم فقط لگد زدیم و چیزی هم خرابتر شد .موفق باشی

شراگیم

سلام مرسی نارنج جان....:) خدا از دهنت بشنفه...بعضی وقتها خودم هم به سرم می‌زنه که اين دو سه ميليونی که دستمه رو بردارم و برم يه سفر به دور دنيا ديگه هم برنگردم...ولی دو هفته چين رفتن و باز برگشتن تو همين خراب شده و به درد بی پولی گرفتار شدن رو نمی تونم تحمل کنم...همينجا بهت قول می دم يه ذره اوضاعم مرتب شه با دوچرخه از اينجا برم چين و برگردم...با کمترين هزينه!

شراگیم

نوشته هات هم که مثه هميشه حرف ندارن...جزء معدود کسانی هستی که می‌تونم روی قلمش قسم بخورم!

shohreh

نارنج عزيزم لگد محكم و محكمتر را بايد به ماتحت كساني زد كه مسبب اين مهاجرت هستند...فكر نميكني ؟ حالا اين انسانهاي خوشبخت و خوش خنده و تميز و مرتب و آرام چه تقصيري در منقلب بودن دل و قلب و روح من و تو دارند ...اگر سرزمين مادري و حكومتش حتي فقط قسمتي ، تكه ايي از اين تمدن تميز و ترگل ورگل را داشتند كه من و تو زنان خاورميانه ايي در اين سو و آن سوي جهان چنين از سر دلتنگي هوس لگد زدن بر ماتحت اين غربيها را نميكرديم! چيزي كه هست سرزمين مادري جايي براي ما نداشت...جايي براي افكار و رفتار و كردار ما ...

marjan

salaam naarenj e aziz .aasheghe neveshtehaatam faghat heif ke ye koochooloo dir uptodate mikoni ...naarenj jaan too matlabe ghabli didam ke engaar ketaabe pishgooyy haaye asemaani ro mikhooni...mitoonam azat beporsam ke aayaa faarsish ro mikhooni yaa english? chon ma iran ke boodam farsish ro khoondam amaa injaa donbaale englisish hastam amaa nemidoonam ke title esh chie midoonam neveshteye robert red field baayad baashe amaa esmesh laatinesh ro nemidoonam agar behem begi mamnoonet misham ...naarenj jooni movafagh o khosh booshi khaanoomi

Nava

من هم زن مهاجري هستم که زن بودنم پس از سالها جاي انسان بودنم را نميگيرد. زن مهاجري که در خيابان, دقيقه به دقيقه ماشيني برايم بوق نميزند. زن مهاجري که متلک کم کم دارد ميشود يک کابوس قديمي بد. زن مهاجري که لبخند را با لبخند پاسخ ميگيرم نه با "... اين دختره يا ديوونه است يا بي حيا"...