.

.

ژله          

.

.

گاهی اوقات این مرد جماعت محشریه، ایرونیش که دیگه قیامته.

اگه ببیننه صبح داری موهاتو درست می کنی که بری سر کار یهو هوس املت می کنه که موهات به جای بوی نرم کننده های خوشبو و پیس پیسی، بوی گند و گه پیاز داغ و زهم تخم مرغ بگیره.

کافیه که ببینه داری مرتب و ترتمیز می ری سر کار. بلافاصله می پرسه که موقع برگشتن لوازم کتلت می خرم یا بخره؟ یعنی اینکه هر چقدر هم به خودت برسی، آخر سر هم بعد از ساعت شیش عصر، باید با دستات کتلت چنگ بزنی و موهات بوی کتلت بگیرن. پس یابو ورت نداره، یه وقت.

یه روز اگه هوا خوب باشه و تو هم صبحش رو به راه بوده باشی، یه ربع دیر برسی، پشت پنجره وایساده و ادای آدمای نگرانو در می یاره. که یعنی من نگران دیر اومدنت شدم. اما تو روز برفی که برف تا کمره، از بالای این قله با دو تا بچه می ری تو خیابون و تا عصر صد جا می ری تا برسی یه تک زنگ کوچولو نمی زنه بپرسه چطورین؟ اگه گفتی چرا؟ چون من صبح اونقدر استرس رانندگی تو برف رو داشتم که به خودم که نرسیدم، هیچ، عین سگ جهنم بیرون رفتم. با موهای ویزویزی.

ده دقیقه که دیر می رسی خونه بیست بار زنگ می زنه که کجایی؟ بچه ها مردن از گشنگی. حالا هر کی ندونه خیال می کنه که دو تا نی نی کوچولو هستن که که باید بری عوضشون کنی و بخوابونیشون و سوپ صاف شده رو قاشق قاشق بریزی تو دهنشون. بعد باد گلوشونو بگیری. این دو تا یکیشون تو این اتاق، یکیشون تو اون اتاق پای کار و زندگی خودشونن، و تازه غذا هم که جلوشون می ذاری می یان یه مک اند چیز زرد بد مزه که عین عق گربه می مونه، درست می کنن با همون قابلمه کوچیکه می برن، می ذارن رو پاشون اون پایین جلوی تلویزیون. یه ریموت کنار دستشونه، یه تلفن اونور تر و یه نوت بوکم اونور تر رو کاناپه است. که البته تمام این عادتای بد کولی وارشون به من رفته. و تمام عادتای خوب و هر چی اصالت و استعداد پستعداد دارن به مرد ایرانی رفته.

حالا تو، توی یه شب مه آلود، ساعت دو صبح از سر کار بیا، بعد از بیست ساعت کار. مدام هم پات از خستگی می لرزه و هم از این خیابون مه گرفته ای که مبدا یه مستی، راننده کامیون خسته ای چیزی بزنه بهت، یا اینکه اصلا خودت یه وقت دیدی از خستگی اون پشت خوابت برد و یه بلایی سر خودت آوردی. از اون طرفم نگرانی که مرد ایرانی نگرانت نباشه. هی در تلفنو باز می کنی مبادا زنگ زده باشه تو میس کرده باشی. نوچ! میس نکردی. می یای خونه، می بینی که همه خوابند. خوب خدا رو شکر. مرد ایرانی غیرتی که نگران گرسنگی و خستگی همه دنیا هست اصلا به یه ورش هم نیست که من رسیدم، سه ساعت و نیم دیرتر از وقتی که گفته بودم می یام. اونم تو چه مهی رانندگی کردم. تنها عاملی که باعث می شه بدونم که می دونه که من اومدم اینه که تا مرد ایرانی صدای پای منو می شنوه، پتو رو بیشتر دور خودش می پیچه. انگار قحطی پتو اومده. انگار همه گرما و راحتی دنیا ارث بابای مرد ایرانیه. خوابم که نمی بره. از خستگی. یادم می یاد که هزار ساله با مامانم حرف نزدم. هی زنگ زده، من نبودم. پیغام گذاشته. یا با بچه ها حرف زده. می رم تو زیر زمین. شماره مامی اینا رو می گیرم. با هم حرف می زنیم. خواب یواش یواش می یاد سراغم. می یام بخوابم. با حرص و زور و یه لگد تقریبا محکم یه کم از پتو رو می گیرم. بعد مرد ایرانی فردا صبح وقت صبحانه می پرسه که مامانم اینا کی می خوان برن شمال؟ مثلا خودش سه طبقه بالاتر خواب بوده، یه جوری که نه اومدن منو فهمیده، نه دیر اومدن منو فهمیده.

مدرن هستن تا جایی که به نفعشون باشه. تو بری بیست ساعت کار کنی. خوبه. عالیه. اینجا کاناداست. خودت خواستی بیای. همه زنا به اندازه مردا کار می کنن(بیلاخ).

 یکی ازشون بپرسه زنشون کجا کار می کنه می گن:" تو چیز. بگو دیگه چیز. همین بغل!" بپرسه کارش چی هست. می گن:" چیز دیگه. بگو. چیز می کنه. همین که همه می کنن." یه دفعه آلزایمر می گیرن. مدرن هستن تا جایی امنیت روانیشون به خطر نیفته. که به قدرت خدا اونقدر هم متزلزله که دائم در حال به خطر افتادنه. سکیوریتیشون مثل ژله می مونه. دائم الرزه.   

مدرن هستن تا جایی که سر کار خودشون با هزار تا شانتال و پم و لیزی و میزی و اینا دارن دونات و قهوه می خورن. کافیه زنگ بزنن و تو بگی دارم قهوه می خورم. یهو می گن:" تو به من بگو اونجا محل کاره یا لونا پارکه. این نصفه شبی کی رفته قهوه برا همه گرفته آورده؟ کاری که شما ها اینجوری می کنین معلومه که دزدا راست راست راه می رن."         

.

.

.

.

.

.

 

 

/ 29 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
تینا

نوشته ات که مثل اکثر نوشته های دیگرت خیلی خوب و جذاب بود. بخصوص این جمله ات رو با طنز خیلی خنده داری گفتی که شاهکار بود "سکیوریتیشون مثل ژله می مونه. دائم الرزه." اما می دونی نارنج جان، درست که اکثرشون همین جوری هستند که گفتی، ولی خداییش فکر نمی کنی مقصر من و توی زن ایرانی هستیم که این همه پرروشون می کنیم؟ من که میگم اینجوره. این ها بد تربیت شدند و اینطوری فوق العاده خودخواه هستند، اما اگر گیر یک زن کار بلد بی افتند خودشون و هفت جدشون غلط می کنند همچی رفتارهایی داشته باشند. من یک نمونه ای هستم که کاملا زندگیم در عمل این رو نشون داده. با کسی ازدواج کردم که عاشقانه می پرستیدمش و حسابی بچه بودم، اینقدر پر رو نفهم و خودخواه بود که از عشقم تنها چیزی که فهمید سواستفاده بود، زجر کشیدم و خیلی سخت بود اما جدا شدم.(البته بعد از چند سال به گه خوردن افتاد، اما دیر بود) با همسر دومم که ازدواج کردم دیگه حساب کار دستم بود، همچی آدم بود که هرگز فکر چنین وقاحت هایی به سرش نزد. البته از اوشون هم جدا شدم، چون قمارباز بود و هیچ جوری نمی شد ترکش داد. بیچارمون کرده بود. حالا با سومی دارم زندگی می کنم که اگر یک کم شل ب

تینا

حالا با سومی دارم زندگی می کنم که اگر یک کم شل بگیرم آخر مرد سنتی ایرانی است، اما هیچوقت نمی گذارم رووش رو زیاد کنه، با وجودی که خیلی دوستش دارم و عاشق همیم، اما راز کار در این که از خودت ضعف نشون ندهی، خواست پاشو از گلیمش بیرون بگذاره باید بهش یادآوری کنی در صورت لزوم کوتاهش کنی. و مشکل خانم ایرانی همین است که یا می ترسد که یارو رو از کف بده یا دلش می سوزه که حد و مرز طرف رو براش معلوم نمی کنه و به موقع جدیت به خرج نمیده. پس عزیزم از ماست که برماست. پاینده باشی.

مينا

بابا تو محشري خيلي باحال بود دستت دردنكنه

مينا

بابا تو محشري خيلي باحال بود دستت دردنكنه

مامان یلدا

نارنج دوست داشتنی همیشه سرحال و شاد باشی[گل]

شوکین

در مورد زن ایرانی هم میشه چنین متنی نوشت نمیشه ؟!!

نارنج

شوکین! در مورد زن ایرانی بیشترم می شه نوشت. من از ترسم تا حالا ننوشتم.

بهمن

اینای که نوشتی خصلتهای یه آدم کودن است میخواهد ایرانی باشد میخواهد فرنگی . فقط یه سوال اون زنه به چی مرده دلش خوشه ؟اینکه یه نفر بالا سرشه اینجور مردا خیلی خیلی کودن و خنگند و اگه زنه عاقل باشه عمرش را تباه نمی کنه