سکینه دومونمو ببین     شلیته و تونبونمو ببین

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

می گم شماها واسه چی اینهمه پز می دین؟

 

خسته نمی شین؟

 

خودتون از خودتون خنده تون نمی گیره؟

 

 

 

بابا دیگه هر دور از جون شما عمله ممله ای می تونه ماشین قسطی بخره. زده به سرتون که پزشو می دین؟

 

 

 

هر زن بدبخت بیچاره فلک زده ای اگه از نون شبش بزنه واسه بچه اش  بهترین غذا رو فراهم می کنه. اینم چسی اومدن داره؟ 

 

 

 

مادرامونم اگه شده با کلفتی و شستن رخت مردم تو حوض برامون یه هلک و پلکی از جهیزیه و سیسمونی و این چیزا جور کردن. یکی بیشتر رخت شسته تو حوض، یکی کمتر. رخت و لباس یه بچه دنیا نیومده و چار تا دیگ و دیگبر پز دادن داره؟

 

بله! آدم ذوق داره و عشق به اون بچه نازنین. ولی این نمایش دادن داره؟

 

من شرمنده روی اون مادری هستم که از استیصال و بدبختی و دیوانگی و حماقت و نداری بچه اش رو می ذاره سر راه یا خفه می کنه یا کورتاژ می کنه. اونوقت می یام و آگهی می دم که من قد یه خون یه آدم خرج دنیا نیومده اش کردم؟ اون بدبخت بیچاره ها نمی خونن. ولی ما که خودمون که آدمیم.

 

هستیم؟ هنوز؟

 

میزان آدمیت ما ها هم بستگی به مارک تلفن همراهمون و ماشینمون و محله خونه مون و مارک لباس بچه مون و ویتامینشو و کفشش نداره. پز دادن دیگه خیلی گدایی شده.

 

من مادر هم اگه بیام و بیشتر چسی بچه ام رو بدم، راست یا دروغ، معنیش این نیست که بچه ام رو بیشتر از اونی دوست دارم که دستش به دهنش نمی رسه و خون دل می خوره که حد اقل رو به دهن بچه اش برسونه.

 

فستیوال خیابونی تو شهرایی که هر کدوم تو یه ینگه دنیا توش زندگی می کنیم، به افتخار ما تو تاریخ ثبت شدن؟ ما خیلیامون حتی یه کلوم حرف ساده نمی تونیم به زبون خودشون باهاشون بزنیم.  

 

تا وقتی اینور دنیا هستیم، که تو این رستوران مستورانا ظرف می شوریم یا تو فروشگاها تی می کشیم و زمین می شوریم و حالا به هر طریقی هست نون خودمونو در می یاریم.

 

سوار هواپیما که می شیم بعد از اینکه یه کاسه رنگ مو مالیدیم به سرمونو و خودمونو بورو مور اینا کردیم، یه مشت سوغاتی و آشغال ماشغال از این فروشگاه های یه دلاری و آت لت استورا می خریم و بعدشم فکر می کینم که کسی شدیم واسه خودمون؟

 

از اونورم که می یایم اینجا همه مون دختر یا پسر سردار فاخر حکمت هستیم؟

 

یه قالی تبریز صورتی و کرم رو همچین می ذاریم تو چمدونمون انگار بهارستان رو به سفارش جد بزرگوار ما بافته بودن.

 

مدام تو این فروشگاهای جنسای پس مونده فروشگاهای دیگه ولو هستیم، بعد می یایم تو وبلاگامون می نویسیم که مارک لباس من و بچه ام و شوهرم فلان هست و بهمان؟

 

شما ها خیال می کنین با دسته کورا طرفین؟

 

اینجا اگه کسی بخواد که ما ایرونیا همه مون می خوایم و بد هم نیست اصلا، با پونزده دلار هم می تونه یه بلوز هشتاد نود دلاری رو بخره.

 

 

 

 نه جونم.

 

با یه نگاه تو صورت و مدل لب و دهن و دندونا و دستا  می شه فهمید چه کاره ایم و کی هستیم و از کجا اومدیم.  

 

همه هم مثل همیم .

 

پدر پدر پدر بزرگامونم بالاخره یکی زود تر یکی دیرتر از یه دهکوره ای بقچه شونو زدن زیر بغلشونو راه افتادن اومدن شهر.

 

اصلا چرا راه دور بریم؟ برین یه نیگا به عکسای بچگی تون بندازین. ببینین چه لباسای گری گوری تنتونه.

 

موهاتونو ببینین تو اون عکسا.

 

واسه خاطر اینکه یه قرون دوزار پول سلمونی ندن واستون یا بردنتون از این سلمونیای چایی دارچین موهاتونو زدن یا کاسه گذاشتن رو سرتونو نشوندنتون وسط یه چادر نماز کهنه که روش سبزی پاک می کردنو دورشو چیدن.

 

بعد می یایم وبلاگ می زنیم توشو چسی یای یه قرونی می یایم واسه مارک لباس و اسباب بازی بچه هامون؟ 

 

اگه دروغه که خوب بریم خودمونو نشون بدیم به یه روانشناسی چیزی.

 

اگه هم  راسته که ننگ به ما ها که تو دنیایی که بچه های همون محله و کوی برزنی که ازش اومدیم،  از کمبود دارو می نالن و پدر مادراشون پول ندارن آمپول شیمی درمانی واسشون بگیرن ، بزرگترین مشکلمون اینه که فلان مارک اسباب بازی واسه بچه مون گیر نمی یاد.  یا اگه کمک می کنیم، می گیم نذره و صدقه. 

 

سودا می کنیم؟ اونم با خدا؟

 

بهش می گیم اگه بچه ام سلامت باشه پول می دم به بچه های دیگه که غذا بخوره؟

 

معامله نیست این؟

 

اعلامشم می کنیم؟

 

اونم تو ورلد واید وب؟

 

 

 

تا قبل از اینکه تقی به توقی بخوره و انقلاب بشه و همه چی جا به جا بشه، یا خیلی قبل تر از اونا عشقمون این بود که پشت وانت یا فوقش ژیان بابامون بشینین و بریم زیارتی چیزی. نه؟ بریم ببینیم چند تا عکس پشت وانت داریم. با همه بچه های فامیل.

 

بعدش اینطوری شد که لابد یه سال گاوا زیاد شدن، تاپاله بیشتر پس دادن و باباهه هی وانت وانت تاپاله می یاورد از همون اطراف تهرون و می فروخت. و وضعش یه کم بهتر شد. یه بار که یه کامیون تاپاله آورد، با پولش رفت کلی مبایل و پراید اسم نویسی کرد. دوماد بزرگه هم که نوچه پسر فلانی تو عسلویه بود دست داداش کوچیکه رو گرفت و یه جا بند کرد. بالاخره مام وضعمون خوب شد.  این کانادای گوساله هم که خونواده ای صد هزار دلار می گیره و اقامت می ده به سرمایه دارای تاپاله فروش. ما پاسمونم خارجی شد خیر سرمون.

 

حالا چسی می یایم که ما تو فلان قهوه خونه تو فلان جای دنیا فلان آدم معروفو دیدیم و باهاش یه لاس روشنفکری هم زدیم؟

 

خودتون بلند بلند نمی خونین این چیزایی رو که می نویسین تو وبلاگاتون؟

 

بعد این بلاهایی که به سر این جامعه می یاد حقش نیست؟

 

 

 

 

 

 

 

می گم تو این عکسه که زیرش نوشتن 1339 چرا گوشه چارقد مامانم یه چیزی قنبل شده؟ مثل اینکه همون سالیه که از شهرستون می یومدن حاشیه تهرون. طرفای گود بوئین زهرا.

 

ما که به همه گفتیم مامی جانمون نوه ببرالدوله دیلمی یه. از منوچهری هم یه عقد نامه از یه جوهوده خریدیم. که با طلا و زعفرون نوشتنش.  زدیم به دیوار یعنی که عقد نامه مادر بزرگمونه. اما خدا رحمتش کنه که سر زای پونزدهمی طرفای کهکیلویه و بویراحمد سر کوچ تو صحرا پشت قاطر جون داد.

 

 

 

 

همونجام چالش کردن.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

/ 57 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پری دريائی

آخ اگر بدونی امروز چه حالی به این جیگر صاب مرده من دادی . انگار يک عمره که دوست دارم . ممنونم.

مهربان

ايا اين همه زخم زبان و تند گويی لازم بود؟؟ نه ولله تازه خيلی هم اغراق کردی اکه اونها تو چسی اومدن اغراق کردن تو هم اينجا زيادی شلوغش کردی!!! خوب ديگه همينه ما ادمها.....

بابای فردا

فرش بافی می تونه هم هنر باشه و هم صنعت يکی آميخته به خلاقيت و نآوری وديگری کپی و باز هم کپی تا هزاران سال... اما در هر دو حالت برای بيشتر جلوه دادن محصول آنرا پرداخت می کنن و کرک های روی فرش را می چينند تا اصل موضوع خودش را با رنگ و لعاب واقعيش نشان دهد... اما آن هنرمند پرداخت هنرش را خودش انجام می دهد ٬ جلوه بخشيدن به اثرش را به دست کسی ديگر نمی سپارد و با همان احساسی که طرحش را اجرا کرده با کمی چاشنی نوازش شروع به پرداخت می کند و لطافت مستتر و رنگ واقعی آن همه گره را هويدا ميکند... صنعتگر هم اثرش را پرداخت می کند٬ ولی نه با عشق و نه خودش... پرداخت را به صنعت گر ديگری می سپارد و حاصل اثری است که شايد خيلی بر دل ننشيند و يا عرق ملی مجبورمان کند که بگوييم خوبست... خوشحالم که هنرمند عزيز ما اختيار پرداخت اثر بی نظيرش را به غريبه نمی سپارد. خوشحالم که با نوازش و حسی درونی کرک های زائد را پس می زند و در مجموعه کامنت ها آنچنان لعابی به فرش کلامش می دهد که نمی توان منکر جلوه با شکوه آن بود... سخنت از دل بر می آيد... بر دلم می نشيند و همیشه توضيحات خودتان را در لابلای کامنت ها دوست دارم...

دوستت از ساکرامنتو

نارنج جان هميشه دلت شاد...بچه های گلت سالم و خوشحال...

مرجان

وای. عرقم در اومد. چقدر خشمگینی دختر؟ ارزششو داشت؟ همیشه بودن. حالا هم هستن. توی همه مونم هستن. نمیشه گفت من ندارم اصلا و ابدا. ولی زیاد و کم داره. بهرحال دوستت دارم. قربون اون دلت برم. خیلی صافی.

مامان آيسان و آيلين

خانوم نارنج از خواننده های دائمی اينجا هستم. ميخواستم بگم بد نيست شما يک بار ديگه نوشته های خودتون رو بلند بلند بخونيد. کاری ندارم شايد کسانی باشند اين چنين که شما ميگوييد . اما بهرحال لحن کلامتون خيلی خشن بود. انگار با شخص خاصی بودين. شايد هم زخم خورده از کسانی اين چنينی.بهر حال خيلی از ما ايرونی ها اين ور کلی تغيير ميکنيم. اين هم بايد يک روز بنويسی. خيلی از ما ها ديگه تجملات برامون کمرنگ ميشه و به درون میپردازيم. خيلی از ما ها سلمونی رفتن برای رنگ کردن مو برامون در مرحله آخر زندگيمون. بهرحال نارنج جان خيلی نارنجی نوشتی و خشن. اميدوارم سبز باشی و دلت آبی

مامان آيسان و آيلين

و يک چيز ديگه : چه بهتر که وبلاگ هامون مثبت باشه و از خوشی هامون بگيم و از موفقيت هامون تا اينکه از بی پولی ها و بدبختی ها و مريضی ها بناليم. چرا که اين چيزها هميشه هست اين ماييم که بايد باهاش مبارزه کنيم

زيتون

نارنج جون که گاهی باید بهت گفت نارنجک!! یاد وقتی بچه‌م می‌خواست دنیا بیاد افتادم... همه دوستام فکر لباس و تخت و ننوی مارک‌دار آمریکایی بودن که وقتی مادر شوهر و دوست و در و همسایه و فامیل دیدن چشماشون دربیاد و من فکر اینکه کم و ارزون براش بخرم تا زود بزرگ شه و همبازیم بشه! همیشه فکر می‌کردم من کم دارم که خود بچه رو باارزش‌تر از لباس‌ها و وسائلش می‌دونستم و تنها عذاب وجدانم این بود که نکنه این شیشه شیری که مارک نداره از نظر بهداشتی برای بچه‌م بد باشه. هیچ‌وقت نداشتم اسباب‌بازی گرون بخرم. اما تا دلت بخواد با وسائل عادی و کاسه قابلمه و ماسه و سنگ و آجر ... با بچه‌م بازی کردم و کیف کردم. مادری که مارک لباس خودش و بچه‌ش براش تفاخره( حالا یکی پول داشت بخره. نوش جونش. اما اینو نکنه علامت بزرگیش نسبت به دیگران) فقط بگم که براش متاسفم شاید بعضی‌ها از این نوشته بدشون بیاد. ولی مطمئن باش در عمل روشون تأثیر می‌