سلام پپینوی عزیزم!

هنوز هم بعد از سال ها هر وقت گیر می افتم و خون و قلب و غرق و رگ و اشک و خنده و گریه ام با هم قاطی می شوند باز از یک گوشه دنیا این آهنگ تو را برای من از آن بالا از بهشت پخش می کنند.
به گمانم اولین بار وقتی بود که با صفحه های سی و سه دور مامی و ببیش ور می رفتم. مامی هر بار که می دید با این صفحه ها ور می روم فغان می کرد که خط نیندازمشان.
نمی انداختم.
عاشقانه به آن عینک و فریم مشکی ات نگاه می کردم. و می گذاشتمش توی دستگاه. و آرام سوزن را می گذاشتم رویش. یکبار کسی آمد و آن را از توی دستگاه برداشت و برام یک صفحه از بین صفحه ها پیدا کرد و گفت که این به درد من می خورد. ؛ جناب سروان!‌موتور ماشینم از کار افتاده!... خانم ماشین تو راه بند آورده! ماشینت پنچر نیست جریمه بده!... ؛ و گفت که با نمک است. و غش غش خندید و رفت پی کارش.

نمی خورد.

من این آهنگ تو را دوست داشتم.
خیلی.

بعد هم توی آن بالکن شمال و صندلی های فلزی سفید و کباب اوزونبرون که بزرگ تر ها می خوردند و نوار تو را گوش می دادند. و به خیال خودشان ما را خوابانده بودند. و من از پشت توری ها با چشمانی که به زور بسته بودم به این آهنگ تو گوش می دادم که باصدای شغال های دوردست قاطی می شد. و صدای پشه های دراکولایی را دیگر نمی شنیدم.

دل من کوچک بود.
اما وقتی می ریخت هررررری پایین می فهمیدم که چقدر بزرگ است.
بود.

بعد هم سال های کشف انواع مختلف موسیقی در سال های اول بلوغ. و گوش کردن به همه صفحه های کشوی آخری کمدی که بوی همه دنیا را می داد. و بوی موسیقی. و بوی عطر های مانده و تند شده و نقل های فاسد شده نقره ای و صورتی تخم مرغی. و بوی جان لنون. و بوی مرضیه. و بوی آفت. و بوی منوچهر. و بوی نات کینگ کول. و بعد هم صفحه دل خواه من. که دو تا آهنگ از تو روی آن بود. روبرتا. و همین آهنگت که بوی زهم کنار دریا را می دهد. و بعد هم نوارهای کشو اولیه. تو توی آنی بودی که رویش نوشته بود آهنگ های خاطره انگیز قدیمی ایتالیایی!

پپینوی عزیزم!
اگر بدانی من کجاها به این آهنگ گوش داده ام خنده ات می گیرد. تعجب هم می کنی.
یک راننده کرایه بود که از تجریش مسافر می زد برای میدان انقلاب. امام زاده قاسمی بود. بلوز ژورژت مشکی می پوشید با شلوار بگی. لنگش را همیشه بعد از تمیز کردن داشبوردش تا می کرد و کنار زیرسیگاری جلوی داشبوردش یک عکس حضرت علی داشت با یک سکه احمد شاهی. ظهر های داغ یکشنبه و سه شنبه و پنج شنبه که ساعت سه باید خودم را به دانشگاه می رساندم خیلی پیش می آمد که سوار ماشینش بشوم. عقب. صندلی پشت راننده. یک نوار داشت که این آهنگ تو را بارها و بارها پشت هم رویش ضبط کرده بود. به اضافه آهنگ های دیگر که من آنها را هم دوست داشتم. ولی این آهنگ یک چیز دیگری بود. او دیگر این را از کجا آورده بود؟
آری پپینوی عزیزم! تمام مسیر سر پل تا اول جمال زاده. سر پل. ( می انداخت توی) پیراسته. اوین. بزرگراه. پل مدیریت. میدان توحید. آن خیابان کنار دانشکده پرستاری. امیر آباد. یک دور تیز یک فرمانه جلوی آن آب میوه فروشی. و به سلامت.

این آهنگ تو دعای بی وقتی من شده بود.
شده.

هزار سالی می شود.

بی آنکه خبرش کنی خودش بلند می شود می آید دستش را می کند توی تن آدم و همه زن بودن و آدم بودن آدم را در می آورد و بهش می رسد. و تمیزش می کند. و زلف هایش را شانه می کند. و نازش می کند و شقیقه اش را بوس می کند و لای یک مخمل کرم رنگ خوشبو می پیچد و می گذارد سر جایش. همان تو.
خودش می آید.
به وقت عاشقی.
به وقت گریه.
به وقت خنده.
به وقت نا امیدی.
به وقت هوشیاری.
به وقت نا امیدی و بی کسی.
به وقت سوختن دست موقع سرخ کردن کتلت.
به وقت گریه از پیاپی شستن و عوض کردن پوشک این مورچه خانم. که پردار شده است تازگی ها. به گمانم.
به وقت دیر کردن مسافر.


پپینوی عزیزم!
حالا من ایستاده ام رو به روی به درخت هایی که چراغانی شان کرده اند.
و غم و غرور و افتخار و دلواپسی و خنده و گریه همه دنیا را توی دلم دارم.
پیچ رادیو را که باز می کنم روی سیکس هاندرد ا - ام صدای تو را می شنوم. و این آهنگت را.

این آهنگ تو می آید و قلب را سبک می کند.
سنگین می کند.
دست می دهد با من.
مودبانه.

مامی آدم است.
ببیش آدم است.
مامانی آدم است.
معلم مهربان انشا است.


به من می گوید که نگران نباشم.
که این اتفاق بالاخره باید می افتاد.
تازه دیر هم داشت می شد یواش یواش.
آهنگت دستم را می گیرد. توی کف دستانش می گذارد.
و نمی گذارد که ناخن هایم را توی کف دستم فرو کنم.


پپینوی عزیزم!
توی این غروبی که آسمان آبی لاجرودی شده است و سرمای ترد کریستالی کمی به جان آدم می نشیند و این درخت های گرد هرس شده با این چراغ ها دارند برق می زنند مورچه خانم عزیز من دارد با این پسره که هم دوستش دارم و هم دلم می خواهد کله اش را بکنم دارد بستنی می خورد توی آن قهوه خانه آنور خیابان این آهنگت را برایش بخوان.

 

 

 

 

 

 

/ 31 نظر / 22 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آرین دینازاد

خودش می آيد. به وقت عاشقی. به وقت گريه. به وقت خنده. به وقت نا اميدی. به وقت هوشياری. به وقت نا امیدی و بی کسی. به وقت سوختن دست موقع سرخ کردن کتلت. به وقت گریه از پیاپی شستن و عوض کردن پوشک این مورچه خانم. که پردار شده است تازگی ها. به گمانم. به وقت دیر کردن مسافر.

جينگيلاخ

سلام تمام مسير سر پل تا اول جمال زاده. سر پل. ( می انداخت توی) پيراسته. اوين. بزرگراه. پل مديريت. ميدان توحيد. آن خيابان کنار دانشکده پرستاری. امير آباد. يک دور تيز يک فرمانه جلوی آن آب ميوه فروشي. .. من اين مسيرو پياده می رفتم هزار سالی می شود !

donafare

ياد دن کاميلو افتادم البته اون پپونه بود به خيالم !

donafare

واينکه يسال ذهن خوش ساختی بود ممنون !

کلاغ ها

... همواره چشمانت هزار پنجره دارد گشوده بر فضاهای باز و همواره می توان آبی تر از هميشه آسمان گمشده ای را در زلال آن چشم ها يافت ... چقدر خوب است که همچنان می نويسی ! آبی ترين نارنج دنيا !

سیروس

نخوب خانوم جون. خيلی نخوبم ...

سارا

چی بگم؟ اشک حلقه می زند...و ضربان قلب بيشتر می شود...خيلی عالی بود

محسن تاتو

جوليا به نظر من اسم خوبی برای تو هست چون اسم عشق منه (تاتو) جوليا و لينا