آفتابه

 

   

دوستان پتیشن باز و همیشه در صحنه!

 

می گویم حالا که شما حتی برای آدم های جانی آدم کش که بچه های مردم را پشت تپه ماهور های کوره پز خانه ها می گیرند و بهشان تجاوز می کنند و بعد به نعششان هم تجاوز می کنند و بعد حتی گوشت تنشان را هم امتحان می کنند که ببینند چه مزه دارد، و یا در سنین جوانی هم بازیشان را، و یا با داشتن شوهر و غیره بغل مرد دیگری خوابیده اند و بعد شوهرشان را باچاقو قیمه قیمه کرده اند پتیشن درست می کنید که اعدام نشوند و بمانند و بیشتر تیغ بکشند و اسید بپاشند و بی سیرت کنند و غیره، و از طرفی وطن خودتان راهم دوست دارید و دلتان برای دربند و آلو و لواشک و جاده چالوس و این چیز ها هم تنگ شده، چرا اقدام به اعتراض گروهی به این توهین و تحقیر ملی که اتفاق افتاد و جلوی چشم صد ها میلیون بیننده به رئیس جمهور ایران توهین کردند، نمی کنید؟

 

حواستان نیست که  دود این توهین و تحقیر اول از همه به چشم من و شما وقتی که سر کارهایمان حاضر می شویم و بچه هایمان در مدرسه، می رود؟

 

اهمیت این اتفاق کمتر از آفتابه انداختن به گردن مشتی اراذل و اوباش قداره کش که پایش برسد به احدی رحم نمی کنند و می کشند و می کنند و می برند، بود؟

 

 

 الاحقر،

 

نارنج

 

 

 

 

روز بعد- خوب حالا من یاد بحث های سیاسی می افتم که از اوائل انقلاب، از زمان بچگی های ما توی محافل و مهمانی ها به راه می افتاد.

همه دور هم جمع می شدند. پسته می خوردند، سیگار بود، عرق و شراب دست ساز بود،  و می گفتند و هم را تایید می کردند. و به همه به به می گفتند. اگر یکی از راه می رسید و کلاه و دستکشش را در می آورد و می نشست و می گفت من نظر دیگه ای دارم، همه بدون اینکه به حرف اون آدم فکر کنند، بهش می توپیدن، و داد می زدن و توهین می کردن. یکی می گفت:"تو ساواکی هستی." یکی می گفت:"تو بابا جدت هم نوکر اینگیلیسا بوده." یکی می گفت:" تو تا پرویروز دهنت بوی شیر می داد، حفه شو جوجه کمونیست." یکی می گفت:"می خوای ولیعهد بیات خونه ات بشه سی میلیون؟!"و الی آخر. شام را می کشیدند، سرد می شد، از دهن می افتاد، همه با قهر فرت و فرت سیگار می کشیدند و بعد هم در مهمانی بعدی همینطور.

تو کانال های مختف ماهواراه ای هم همینطور. هی زنگ می زنند و با هم دعوا می کنند و توی سر و کول هم می زنند. و پته پوته هم رو روی آب می ریزند. هی هم می گویند :" نه آقاجان! اجازه بده... نه! شما اجازه بده!... داد می زنم! خوب می کنم!... شما نمی فهمی! شما اگه می فهمیدی که وضع ما این نبود!... خفه شو مرتیکه تریاکی!... نه! تو همونی که شوهرت قمارباز بود!... تو همونی که از فلانی واسه فلان کار پول گرفتی باهاش رفتی هاوایی!...  تو همونی که زنت تو کافه ها می رقصید!... گوش که نمی دم هیچی تازه صداتم قطع می کنم!..." و الی آخر.

 

من می گم چرا بهتون بر نخورد که یکی رئیس جمهور ایران رو بهش توهین کرد؟ چرا کسی صداش در نیومد؟ حرفای این بابا رو خوندیدن؟ واقعا خوندین؟ زیرش حرفای خود آمریکایی ها و دانشجو های اون دانشگاه رو هم خوندین؟ دیدن که ابراز شرمساری کردن از اینکه رئیس جمهور یه کشوری رو دعوت کردن بعد به هر دلیلی که نمی خوام بازش کنم و بلد هم نیستم، بهش توهین کردن؟

 

مهمون خصوصی که دعوت نکرده بودن! این توهین، توهین به پرچم ایران بود. نبود؟

توهین بود به شعور مردمی که بالاخره به این آدم رای دادن. رای ندادن؟

این آدم نماینده ایران بود.

حالا شما ها بیاین بگین که این رئیس جمهور شما نیست و شما بهش رای ندادین. بقیه که دادن. حالا به هر دلیلی.

 

این حرفایی که زده شد، انتقاد و نقد نبودن. توهین بودن. من و شمای ایرانی می تونیم مسائل داخلی مملکت رو نقد کنیم، و پاش هم وایسم.روش نقد هم بستگی به خودمون و فرهنگمون و الگو های رفتاریون داره. می تونیمبریم بر علیه فحشا و بیکاری و اعتیاد و تورم و آلودگی و عدم امکانات رفاهی و عدم آزادی عقیده و بیان و بسته شدن روزنامه ها و غیره از راهی که می خوایم اعتراض کنیم. و البته  نه اینکه از تو وبلاگمون با اسم مستعار شعار بدیم، بعد چارقد بکشیم سرمون بریم ایران و دندونامونو درست کنیم ودماغمونو عمل کنیم و آجیل خوب بخریم بیاریم با خودمون. اگه جیگرشو داریم بریم وایسیم و کتک بخوریم و زندون بریم و شکنجه بشیم و حالا هر چی! ( که از حوصله این بحث خارجه) اما وقتی حرف به سیاست بین الملل می رسه، دیگه نمی شه وایسیم و توهین رو تحمل کنیم. و چون خودمون جرات نداریم که حرف بزنیم، بریم یه گردن کلفت بیاریم اون فحش بده ما وایسم ذوق کنیم واسش دست بزنیم.

 

همونطور که اگه یه اصغر قاتل هفده ساله رو اعدام میکنن فریاد وا اسفا سر می دیم ، (که نمی دونم اگه دور از جون همه به بچه ما هم دست درازی کرده بود، پای طومار اعتراض رو امضا می کردیم یا نه)،  باید به عنوان ایرانی به این توهین ناروا به کلمه ایران اعتراض می کردیم.

 

اتفاق به این بدی و بزرگی ارزش اعتراض نداشت؟

 

 

 

 

/ 92 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
زيتون

نارنجک جونم. ..مطلب ؛سکینه دومونمو ببین» شلیته و تونبونمو ببین؛ رو تازه خوندم و حواسم به تاریخش نبود و کامنت برات گذاشتم. این پست بابایی چی بوده که فرستادیش تو بایگانی

زيتون

حواسم نبود نارنج جان. اونو خونده بودم و حسابی هم برای تحقیق و تفحص رفتم به وبلاگ طرف

دوستی که جرات نوشتن اسمش رو نداره!

کار اونا درست نبود. من خجالت کشيدم. خيلی. ولی يه جورايی... چرا! انگار يه جورايی دلم خنک شد وقتی که يادم افتاد منو با مانتو و شلوار بلند و مقنعه ی کامل وقتی که داشتم با شوهر دوستم توی میدون ولی عصر سلام و عليک می کردم گرفتن و باورم نمی شد که مشکلی برام پیش بیاد و بهم توهين بشه... که خیلی شد. واسه اين که يادم افتاد که روز قبل از کنکورم برای گرفتن کارت کنکورم دم در دانشگاه منتظر دوستم ايستاده بودم که به جرم ايستادن(!) کارت کنکور منو گرفتن و به يه دختر ابرو پشمالوی بی ارايش و ساده ی دبيرستانی با مانتويی تا قوزک پا هر چی دلشون خواست و لايق خودشون بود گفتن. من ايستاده بودم و گريه می کردم و التماس می کردم کارتم رو بدن... اونا می خنديدن و می گفتن: تو کنکور می خوای چی کار؟ برو تو خيابونا ول بگرد! من حتا اسم خيابونا رو درست و حسابی بلد نبودم...

فرجام

خیلی زور زدم که با این طوفان که راه افتاد طوفانی نشوم. حالا که گذشت نارنج ، یاد گرفتی که یادت باشد قاعده بازی را نشکنی؟ دیگر خیال نکنی چون دلهایی می چسبند به دلت با جادوی نوشتنت، پس حق داری عقیده ات را بگویی درباره چیزی ، فارغ از درست بودن و نبودنش؟ یاد گرفتی همه ما از چپی و راستی و حزب اللهی و روشنفکر و گردنه گیر و کوچک و بزرگ و چه و چه یک مرض مشترک داریم؟ یاد گرفتی ایرانی یعنی کسی که در یک محدوده جغرافیایی سر درآورده باشد و حتماً تعصب داشته باشد؟ یاد گرفتی احترام به نظرات دیگران برای دیگران خوب است؟ فهمیدی چرا این مملکت برای من و تو مخالفان من و تو با هم جا ندارد؟ قبول کردی زنده باد مخالف من را اگر خودمان می فهمیدیم لازم نبود آخر آرزویمان خاتمی باشد و نصیبمان مهرورزی؟ فهمیدی؟ پس باز هم بنویس. اما اگر نمی فهمی و نمی خواهی بفهمی هم باز بنویس. خیلی از مخالفانت که اینجا نوشتند را می شناسم و دوست دارم و قبولشان هم دارم. شاید خودم هم از منتقدین و مخالفان حرفت باشم که هستم. اما بنویس نارنج ! حتی خلاف میل من. شاید یاد بگیرم که محترمانه نقدت کنم وقتی بی حرمتی نمی کنی. بنویس عزیز دل. لااقل نریز توی خودت لعنتی. قبول؟

سمی

من اصلا نمی فهمم چرا شاکی هستی در پست بالا؟! چون ملت گفتن زر مفت زدی در پست پایین؟ خب اين قانون هميشگی وبلاگ نويسی بوده هر وقت چيزی بنويسی که يه وزنی به يه سمتی داشته باشه هزار نفر ضايعت می کنن ديگه! شاکی نشو بابا تريپش تا بوده همين بوده! اتفاقا من خيلی هم موافق بودم با حرفت ولی خب موافقا معمولا می خونن و ميرن، مخالفا چون شاکی ميشن می خوان حالتو بگيرن ميان بد و بيراه می گن!

نارنج جان به نظر من توهين به احمدی نژاد هيچ ربطی به ايرانيان نداره در باره اينايی هم که بهش رای دادن هم اگر داشته باشه احتمالاْ يه کسايين مثل خود احمدی نژاد که اصلاْ ايراد نداره تو مثل اينکه ايران نيستی که ببينی توی اين مملکت از صبح که چشات و وا می کنی به خودت و عقل و شعورت داره توهين می شه بابا دلت خوشه ها

اون اقاهه

بچه که بودم مادرم برام یه عروسک از پارچه های کهنه درست کرده بود ....نمیدونم دختر بود یا پسر ...برای من فقط ممل بود اسمش رو گذاشته بودم مملی!!!!!!!!خیلی باحال بود نمیدونم!!!! شبها تا کنارم نبود خوابم نمیبرد ...شاید بخاطر جنس پارچه اش بود...ولی خوشگل نبود ...خلاصه من این ممل خیلی رفیق بودیم ...حتی من ممل رومی بردم مدرسه درسش خیلی خوب بود ...ممل خیلی از من بیشتر درسها رو میفهمید ...هر سال تند تند قبول میشد ...تا اینکه یه روز گم شد ...نفهمیدم ...شاید رفت بهشت ...شاید رفت خارج ...شاید ازاینکه من همیشه کتک میخوردم دلش سوخت و یه شب از بالای پشت بوم خودش رو پرت کرد پایین و خودکشی کرد ولی بهرحال ممل رفت و دیگه کسی از ممل خبری نداشت . شاید توی مدرسه دزدیدنش یا شاید نمیدونم هرچی بود من ممل رو گم کردم و دیگه ممل نداشتم اون روز هیچ وقت یادم نمیره منی که زیر کتک های ناپدریم گریه نمیکردم وقتی توی محل ااونهمه کتک میخوردم گریه نمیکردم ...مثل ابر بهار بخاطر ممل اشک میریختم میفهمی...مثل ابر بهار ....

فانی

ببخشيد من نمی دانم اگر اين مطلب را يک آمريکايی مثلا نوشته بود واکنش ديگران چگونه بوئ..شما که آن ها را بهتر می شناسيد بگوييد و بعد ..خودتان هم که ...يعنی اگر کسی سبک نوشتن شما را تاييد کند بايد عقايدتان را هم..پس چرا همه را در صف زرنگ های لوس ..جا داده ايد...من نمی فهمم

نارنج

فانی جان! من خودمم ديگه نمی فهمم.

+*+*سارا*+*+*

کجايی نارنج؟ من دلم نوشته هات رو ميخواد....بيا....چرا اينهمه نيستی؟ نه خبری...نه نشونی!!!