اون روز که می یومدم خونه رو خالی کرده بودیم. و همه چی رو گوشه حیاط مامی اینا تلنبار. همه چیزایی که مثل یه مورچه، یادگاری از یه گوشه دنیا با خودم کشیده بودم و آورده بودم. یا اینکه یادگاری بودن از یک لحظه و یک حس و یک خنده و یک گریه. اون روز داشت بارون می یومد. یه روزی بود از فروردین هشتاد و یک. رفته بودم توی حیاط.. مامی یه پلاستیک بزرگ داده بود که بکشم رو لوازمم که خیس نشن. یه دیوار کوب چوبی قدیمی که از یه شیپیش بازار توی پاریس خریده بودیم. یادگاریایی که از ماه عسلمون آورده بودیم. یه کتاب حافظ کوچیک چاپ سنگی که ورق به ورقش لا به لای خرت و پرتامون پخش بودن. یه جعبه چوبی که پشت درش آیینه داشت و دسته اش از عاج بود و توش پر بود از تسبیح و مهر و تبرک هایی که از مکه و مدینه و کربلا و اینا آورده بودن. یه رادیو و یه گرامافون خیلی قدیمی که پدر و پدر بزرگ لئو باهاشون تو زمان جنگ جهانی رادیو گوش می کردن تو روسیه و بعدها ازشون صدای قمر در می یومده و یکی یه پول خروس!  یه کیسه پر از رمل و اسطرلاب و این حرت و پرتای برنجی. یه لنگر برنجی قدیمی که بابابزرگم بهم داده بود. می گفت که از کشتی شیخ خزعل در اومده. و من نمی دونم که راست بود یا خیالبافی.

مامانی اومد تو حیاط پیشم. گفت:"داری روشونو می پوشونی که خیس نشن؟" گفتم که نمی دونم دارم چیکار می کنم. دیدم داره گریه می کنه. گفت:"به خدا مدام دعا می کنم واست سر نماز که دیگه جابه جا نشی." خندیدم. گریه هم تو خنده ام بود. اصلا خندیدم که مامانی گریه ام رو نبینه. بوسش کردم و بهش گفتم:"مامانی جیگر طلا! جا به جایی که خوبه."

طاقت نیاورد. رفت تو.

 

از اون موقع تا به حال دو بار دیگه هم جابه جا شدم. همه اش هم زیر بارون. سومیش هم توی راهه.

 

این چند روزه به رنگ و شکل جعبه دارم حساس می شم. به قیژ قیژ کردن چسبی که به در جعبه های سنگین می کشیم. صداش گوشت تنمو آب می کنه. خسته که می شم می یام و رو کاناپه می شینم و به جعبه هایی که از زمین تا آسمون چیده شدن خیره می شم. به اینکه چی رو دارم توشون جا به جا می کنم. چقدر دیگه باید بازشون کرد و دوباره بستشون. به این فکر می کنم که وقت رفتن که می شه، دیگه وقت رفتن می شه و چطوری اون خونه خوشگل و آروم آدم یه هو توش زلزله می شه. و دیگه نمی شه یه لحظه هم توش آروم گرفت. به اینکه یهو چه زود موقع رفتن می شه. چه زود می خواد دیر بشه. از دیدن خودمون که از رو جعبه ها قدمای گنده بر می داریم و رد می شیم خنده ام می گیره. از دیدن قیافه لئو که منو مسئول همه جابه جایی ها و زلزله های عالم می دونه خنده ام می گیره. هی می یاد و می ره و می گه:"من از اولی که دنیا اومدم تا وقتی ازدواج کردم، فقط دو بار جا به جا شدیم. دو بار در طول سی و یک سال. و از وقتی که ازدواج کردم، هشت بار توی پونزده سال." از اینکه مدام به من می گه که عشیره ام کولی بودن و کوچ رو خنده ام می گیره. شاهدش هم اون کیسه اسطرلاب قدیمیه با کلیه مخلفات. باورش هم شده که من با همین چیزا گولش زدم و می زنم مدام. که بد هم نیست انگار که گاهی از نیروهای مافوق طبیعی من بترسه. (هاه!)بچه ها هم باورشون می شه و با لج و چشمای باریک کرده می گن:"ببینیم این خانم کی می گیره بشینه یه گوشه."

 

امروز تو این روز جهانی بسته بندی یه بارونی هم گرفته که خیلی شدیده. بارون رو شیروونی مارش جنگ می زنه. شیشه ها بخار کردن. و نمیدونم هنوز که پنجره اتاقای خونه جدید به کجا باز می شن. به یه بزرگراه احتمالا. که ماشینا به سرعت می رن و یاد آدم میندازن که مبادا یادمون بره به سرعت بریم. و باید بریم . و باید نمونیم. به یه رودخونه شاید. که داره می ره. و همیشه هم یکی دو تا تنه درخت رو داره با خودش می بره.

 

 

سفارش کردم که به مامانی نگن که داریم جابه جا می شیم. می ترسم بازم غصه بخوره.

 

 

 

 

 

/ 13 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مايلا

خير است انشاله!

غریبه

.....................................

zistan

سلام ميگما کاشکی بجای زنجان ديتا ٬ زنجان بار بهت مژده مژده داده بود :))

تاتار

امان از اين رفتنا و نرسيدنا!

دختركولي

کولی‌ها هم چندان ميونه‌ای با جابجائی ندارن

sarbazanesabz

سلام ! وای که من چقدر از جابجايی خوشم مياد دوست دارم با جابجا شدن به اونهايی که ببخشيد کون تکون خوردن ندارن بگم ...جاتون بسوزه !

aida

سلام. من جابجايی رو دوست ندارم بيشتر هم تقصير باز کردن و بستن جعبه های پر از خرت و پرته .دلم می خواد يه جا که رسيدم خونه کنم توش و از جام جم نخورم (احتمالا خيلی تنبل هستم) . با تمام اين حرفها منزل جديد مبارک باشه

shohreh

بالاخره روزی روزگاری خونه ایی پیدا میشه که توش موندگار بشیم و دیگه توان رفتن رو نداشته باشیم...اونروز میرسه خلاصه میرسه...

Maadaam Tea

delam baraay-e neveshtanet tang shodeh.. kojaaii aziz??